Uudised

Kreatleedid tundsid end ettevõtjana

17 May 2019

Kogu õppeaasta kestnud Creatloni võistlusel osalenud tublisid kreatleete premeeris EBS Gümnaasium ettevõtjale omase päevaga Saaremaal ning Maksu- ja Tolliamet kutsus noored külla.

16. mail lendasid Creatloni parimad võistkonnad Pääsuke Antsla Gümnaasiumist, Ingli Are Koolist ning P.M.P Tartu Forseliuse Koolist lennukiga Saaremaale. Lisaks parimatele kreatleetidele said preemiareisist osa ka võistluse „Eesti parim minifirma 2019“ võitjad minifirmast Klõpitz (Tallinna 21. Kool). Noored veetsid ettevõtjale igati kohase päeva – külastus Pillirookõrs ettevõttesse, ärilõuna ning ka natukene meelelahutust.

Õpilastega kaasas olnud Tartu Forseliuse Kooli õpetaja Malle Partsioja kiitis reisi: „Ise ju naljalt ettevõtetesse ei satu. Veel vähem lennukiga Saaremaale. Teised olid koolis väga kadedad“. Õpilased ootasid pikisilmi lennukiga lendamist, kuid kogu päev muutus nende jaoks suureks üllatuseks. Lisaks populaarse ettevõtte külastusele said noored lõõgastuda ka spaas.

 

Auhinnareis oli preemia suure töö eest, mida nii õpilased kui ka nende juhendajad kogu õppeaasta jooksul tegid. Creatlon algab sügisel viktoriiniga, mis on vahva sissejuhatus. Seejärel moodustatakse võistkonnad ning hakatakse lahendama Creatloni II etapi meeskonnavooru ülesandeid. Malle Partsioja sõnul läheb teine etapp ladusalt, kuid kerget tüdimust on märgata kolmanda etapi ajal. Sel õppeaastal tuli võistkondadel kirjutada või salvestada kolmanda vooru raames üks vahva ettevõtlusmuinasjutt. „Õpetaja roll on kätt pulsil hoida, motiveerida, tähtaegu meelde tuletada, vajadusel isikliku autoga transporti pakkuda, meeskonnasiseseid probleeme klaarida ning lõpuks koos rahulolevate õpilastega siiralt rõõmustada“ sõnas Partsioja. Paljudes koolides on võimalik Creatloni meeskonnamäng vormistada ka loovtööna. „Creatlon annab põhikooli majandusolümpiaadi mõõdu välja“ tunnistas Tartu Forseliuse Kooli õpetaja.

10. mail külastasid Creatloni parimad võistkonnad ka Maksu- ja Tolliameti büroosid Tallinnas ning Tartus. Ekskursiooni käigus said noored parema ülevaate MTA tegevusvaldkondadest ja maksusüsteemist. Põhikooli õpilased said vastused muuhulgas küsimustele nagu miks tuleb igal inimesel makse maksta ning mis saab siis kui ei maksta makse. 

Eesti maksusüsteemi peetakse maksunduse superstaariks. Teised riigid käivad Eestis õppimas kuidas saaks maksusüsteemi digitaliseerides lihtsamaks ja inimestele mugavamaks muuta. Lisaks on Eestis OECD riikide efektiivseim maksukogumine - 100 euro kulumiseks kulub vaid 31 senti. Ka sellega ei piirdu meie riigi esikohtade loetelu - Eestis hakati esimesena pakkuma e-teenust ka avalikus sektoris. 10 aasta jooksul on tehtud 18,7 miljoni euro eest tarkvarainvesteeringuid.

Õpilasid tutvusid ka tubakakoera Pähkliga, kes demonstreeris kuulekustrikke ja otsis läbi kotte. Pähkli suurim saavutus on 2017. aastal leitud 10 000 salasigaretti. Lisaks toredatele trikkidele tutvustad koerajuht oma tööd. Noores eas on vahva tutvuda erinevate ametitega ning eriti hea on küsida spetsialistidelt otse küsimusi. 

Creatlon on põhikooli õpilastele suunatud meeskonnamäng, mis koosneb kolmest etapist. Esimene etapp on individuaalne – õpilased lahendavad oktoobrikuus majandusteemalist e-viktoriini. Seejärel moodustatakse juba võistkonnad, kellega soovitakse ülejäänud kahe vooru ülesanded täita. Teine etapp koosneb tavaliselt kompleksülesannetest, kus on rõhk just meeskonnatööl. Tihti tehakse selle ülesande raames vabatahtlikku tööd, lahendatakse ühiskonnas aktuaalseid probleeme, koostatakse erinevateks projektideks eelarveid jne. Kolmanda etapi raames lahendadakse üle aasta loovülesandeid või esitatakse JA Eestile toredaid ettevõtlusmuinasjutte. Võistluse ülesandeid aitavad mõelda EBS Gümnaasium, Maksu- ja Tolliamet ning palju teisi toredaid organisatsioone. Sel aastal ulatas oma abikäe meile ka näiteks Uuskasutuskeskus.

Uuel õppeaastal toimub taas Creatlon! Uue võistluse kohta avalikustame informatsiooni õppeaasta alguses ning ootame ikka ja jälle osa võtma kõiki hakkajaid põhikooli õpilasi!

Meie veebileht kasutab küpsiseid parema kogemuse tagamiseks. Loe lähemalt.

-