Uudised

Värskas toimus 7. õpilasfirmade laat

18 December 2020

28.novembril kogunesid noored ettevõtjad Värskasse seitsmendale õpilasfirmade konkurss-laadale. Eriolukorra tõttu saime saali täita vaid poolenisti ja kõik osalejad ning külastajad kandsid maske. Olukorras, kus enamus sündmused jäävad ära, oli noorte jaoks tähtis saada väljund päevade kaupa mõeldud, toodetud ja disainitud esemetele. Konkurss-laada korraldamine toimus Setomaa arenguprogrammi toel ja oma panuse andis Setomaa vallavalitsus. 

Kui varasemalt on laat Värskas  olnud rahvusvaheline, siis sel korral väljapoolt Eestit osalejaid ei olnud. Kohal oli 20 firmat, sealhulgas Setomaalt oli laadal esindatud 6 minifirmat ja 1 õpilasfirma. Kahju, et viimasel hetkel pidid kõrvale jääma Meremäe noored. 

Korraldajana olen alati imetlenud milliste uute, praktiliste ja nutikate toodetega noored kauplema tulevad. Laadal võis leida kaupa mida poest ei saa: looduslikke kreeme, huulepalsameid, majapidamises vajalikke tooteid: aroomikotikesed, vahariie, nõudepesutooteid, mesilasvaha küünlaid ja muud põnevat. Noortel olid selgeks õpitud müüginipid ja toodete valmistamiseks oli viidud läbi uuringuid ning tehtud koostööd teadlaste ja spetsialistidega.

Laadal tegutsenud žüriil on omajagu tegemist, et selgitada välja parimad. Zürii oli sel aastal koosseisus: Margus Timmo, Setomaa Liidu juhatuse esimees, Aarne Leima, Setomaa ettevõtlusnõustaja, Kersti Loor, Junior Achievement Eesti tegevjuht, Kadri Moppel, Võru maakonna turismikoordinaator, Päivi Kahusk, Meremäe noortekeskuse juht.

Parima õpilasfirma tiitli sai ÕF „Helgits“ Põlvast. Nende tooteks oli helkurpross “Hingelind”. Läbimõeldud toode, kaunis väljapanek, tervik hingele ja tervisele.

Laada parimaks minifirmaks kuulutati MF „Ehe Tervis“ Värska Gümnaasiumist. Nende tooteks oli joogipulbrid, mis olid pakendatud selliselt, et hiljem on võimalik pakendit kasutada kuuseehteks. Zürii tõi esile, et kogu meeskond tegeles aktiivselt ja teadlikult müügiga, hästi läbikatsetatud tooted ja terviklik lahendus. MF „Ehe Tervis“ sai ka Setomaa parima firma tiitli. Toodi esile, et  kenad rõivad, seto värvid, täiuslikkuseni lihvitud väljapanek. Helena Kudre juhendatavasse minifirmasse kuuluvad Miina Raudoja, Käti Kudre ja Loore-Liisa Samuel. 

Parima toote preemia sai ÕF „AKVAM“ Põlva Gümnaasium. Nende toode, magneesiumiõli, on praktilise väärtusega ja vajalik. Võrreldes teiste turul pakutavatega on sel tootel ka  lisaväärtus, sest see sisaldab porgandiõli.

Laadakülastajate lemmikuks valiti MF „Ilukast“ Värska Gümnaasiumist, nende kaubaks olid käsitöökarbid. Hääletuskasti pisteti 81 sedelit, 23% toetusest kuulus just MF „Ilukast“ liikmetele.

Kui Põlva Gümnaasiumi õpilased koorisid  laadal peamised preemiad, siis hea oli näha ka Setomaa firmade arengut. Mikitamäe õpilaste toodeteks olid villavatist vigurid ja puidust tooted. Värska Gümnaasiumi minifirmad pakkusid mesilasvahast küünlaid ja mett sisaldavaid ampse ning meekarva ehteid. Värska Gümnaasiumi õpilasfirma „Seto Hõng“ deodorandid osteti laadal vist kõik ära. Hetkel pole veel teada kus ja millal on järgmine kord õpilastel võimalus oma tooteid pakkuda aga kindlasti loodame, et olukord paraneb ja noored saavad oma tooteid huvilistele tutvustada ja müüa.

Peakorraldajana tänan nii toitlustusel kui laada läbiviimisel abis olnud inimesi. Suur-suur tänu! Aitäh kõigile neile, kes tulid ostma ja uudistama. Võib julgelt väita, et noored on loovad ja ettevõtlikud.

VAATA MEELEOLUKAT VIDEOT SIIT.

Autor: Ingrit Kala

Setomaa Liidu projektijuht, laada peakorraldaja

 

Meie veebileht kasutab küpsiseid parema kogemuse tagamiseks. Loe lähemalt.

-