Uudised

Pärnumaal toimus õpilasfirmade laat

17 December 2020

2020. aasta on tulnud meile kõigile erilisena, oleme pidanud hakkama saama uutes olukordades ning leidma nutikaid lahendusi tegutsemiseks. Kevadperioodil olime sunnitud kolima veebikeskkonda, et seal maha pidada erinevad võistlused ja konkursid.

Suvi tõi kõigile leevendust ning sügisel oli võimalik jätkata harjumuspärases rütmis. Pärnumaa mini- ja õpilasfirmade tegevus sai taaskord suure hoo sisse ning pärast mitme kuulist tegutsemist valmistuti detsembri alguses kaubanduskeskustes toimuvateks laatadeks. Paraku tegi elu omad korrektuurid ning viirus leviku tõttu jäid siseruumidesse planeeritud laadad ära. 

Uued olukorrad nõuavad nutikust ja teistsugust lähenemist. Elu ei saa pausile panna. Nii nagu ettevõtted on äritegevuse jätkamiseks leidnud uusi lahendusi, on seda teinud ka mini- ja õpilasfirmad. Kui siseruumides tooteid ja teenuseid müüa ei saa, siis tuleb seda teha õues ja internetiavarustes. 

12. detsembril 2020 toimuski Pärnus Rüütli tänaval Vanalinna jõulumelu, kus muuhulgas müüsid oma tooteid ja teenuseid Pärnumaa mini- ja õpilasfirmad. 

Kohal oli 37 firmat 8 koolist, toodete valik oli mitmekülgne ja põnev, huvilised said kingikotti soetada asju, mida poelettidel ei leidu. Lisaks söödavale-joodavale oli valikus puidust, metallist, kivist ja tekstiilist valmistatud tooteid.

Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpilasfirma SviitTriit pakkus erinevatest komponentidest koosnevaid šokolaadipalle, millele kuuma piima peale valades valmib maitsev kakaojook. 

Pärnumaa Noorte Kokandusringid olid välja tulnud laia valiku piparkoogitainastega, Sindi Gümnaasiumi minifirma Un Cadeau jõulupakkidesse kuulusid kaunistatud piparkoogimajad.

Teistest eristusid Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpilasfirma Tünnivennad ja Pärnu Ühisgümnaasiumi õpilasfirmad Suits Ahju ja Vulpes. ÕF Tünnivennad tutvustas õlitünnidest valmistatud mööblit. Jõulumelu ajaks oli valmis komplekt kahe tooli ja lauaga, tooted oli stiilsed ja kvaliteetsed. Noorte endi sõnul plaanivad nad tulevikus laieneda ning teha õlitünnidest kappe ja teisi mööbliesemeid. Suits Ahju oli jõulumelul väljas roostevabast terasest käsitsi valmistatud suitsuahjuga, mida on mugav kasutada nii kodus kui matkal. Suitsuahi asetatakse lõkkele ning toidud valmivad imeväel.

Õpilasfirma Vulpes tutvustas huvilistele võrgupidude turniire, millest esimene "Pärnu HUUBi Lan" toimus novembri lõpus. 

Suurt populaarsust kogus Pärnu Tammsaare Kooli mini-minifirma Tuuler, mis pakkus jõulumelu osalejatele loteriid.

Müügilaua taga tegutses ka 2020. aasta kevadel Pärnumaa parimaks miniettevõtjaks valitud Vabakooli meeskond, kes jätkab tegevust käesoleval õppeaastal, toodeteks enda disainitud puidust lõikelauad ja serveerimisalused, tassi- ja küünlaalused, võtmehoidjad. Meeskonna liikme Georg Sillat sõnul valmistavad noored puidust esemeid peamiselt nädalavahetusel, kõige populaarsemaks tooteks on kasepahast kausid, mille tegemiseks kulub umbes kolm tundi.

Õpilased jäid müügipäevaga väga rahule. Kuuldi inimeste arvamust toodete kohta, saadi kogemusi müügikoha kujundamisel, müümisel ja klientidega suhtlemisel, rahaga arveldamisel ning koostöös meeskonnaliikmetega. Meeldis, et üritusel olid erinevad esinejad, kes tõid rahvast kokku ning hoidsid ka endal tuju üleval. Õpilas- ja minifirmad said tutvustada enda tooteid mikrofoni, mis andis omakorda kogemuse oma toote ja firma tutvustamisel. Toodi välja, et müügikoha korrashoid ja väljanägemine on suureks plussiks toodete müügil ning tähtis on ka õigel ajal kohal olla.

Paljude puhul oli tegemist esimese müügikogemusega ning kõige keerulisemaks osutus võõra inimese poole pöördumine ja temaga suhtluse arendamine. Edaspidi ollakse selles juba julgemad ning enne müügipäeva harjutatakse ostjatega suhtlemist. Samuti tõdeti, et järgmisel õuemüügil pannakse end soojemalt riidesse.

Ühe õpilasfirma sõnul meeldivad talle väga sellised üritused ning parima meelega käiks ta iga nädal sellistel laatadel.

Mini- ja õpilasfirmadelt saadud tagasiside näitab, et õpilased on sitkemad, kui täiskasvanud seda arvata oskaks. Raskused neid ei peleta, igast olukorrast õpitakse midagi uut, osatakse nautida protsessi ning analüüsida enda tegevust. 

Selliste lahedate noorte pärast on meie tulevik!

GALERII (autor: Karoliine Aus)

VAATA MEELEOLUKAT VIDEOT SIIT!

Autor: Viivika Vilja

Pärnumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse ja tööhõive projektijuht

 

Meie veebileht kasutab küpsiseid parema kogemuse tagamiseks. Loe lähemalt.

-