Uudised

Gen-E võitlemas reostuse vastu

04 June 2021

Kas me suudame ette kujutada maailma ilma reostuseta? Samal ajal kui me seda küsimust endalt küsime, osalesid erinevate Euroopa riikide õpilased Euroopa Liidu Rohenädala raames häkatonil nimega "Gen-E võitlemas reostuse vastu".

Õpilased tegid kolm päeva intensiivset tööd ning tulemusena pakkusid välja innovatiivsed lahendusi reostuse ennetamiseks ning Euroopa jõgede, järvede ja merede tasakaalu hoidmiseks:

1. KOHT: CIPEN (Küpros) on välja töötanud sigaretikonidest pastapliiatsi. Kohtunikud kiitsid neid ühehäälselt innovaatilise mõtlemise, silmapaistva kontseptsiooni eest ja tõelise ringmajanduse eest. 

2. KOHT: WATURA (Šveits) soovib vähendada ühekordsete plastpudelite kasutamist. And kasutavad kahe nädalaga biolagunevate pudelite tootmisel Zürichi järvest korjatavaid vetikajäätmeid.

3. KOHT: LUFFA (Eesti) on välja arendanud taimset päritolu käsna, millega saab asendada harjumuspärased platikust nõudepesušvammid. Käsnkõrvitsast švamm aitab vähendada näiteks mikroplasti reostust Balti meres. LUFFA on Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilasfirma ning võistluse "Eesti parim õpilasfirma 2021" auväärse 2. koha omanik!

Virginijus Sinkevičius, Euroopa Komisjoni volinik keskkonna, ookeanide ja kalanduse valdkonnas sõnas: "Euroopa noorte leiutamiskihk viib meid rohelisema ja tervema maailma suunas. Oleme seadnud endale väga ambitsioonikad eesmärgid lõpetada reostus Euroopas. Seda enam on meil hea meel, et saame kaasata sellesse noori ning kuulda nende mõtteid 2021. aasta EL Rohenädalal."

Kaaskorraldaja JA Europe juht Salvatore Nigro tõi välja: “Üle poolte õpilaste loodud projektide ja õpilasfirmade tegelevad keskkonnaprobleemidega. Nende pühendumust ja visadust tuleb tunnustada ning me oleme tänulikud, et Euroopa Komisjon pakub kõrgetasemelist platvormi, et noored saaksid tuleviku osas sõna sekka öelda.” 

Andželika Rusteikienė, JA Leedu juht lisas: "Me teame, et noored, kellel on ettevõtlusõppe kogemus, on altimad haarama kinni Euroopa Liidu poolt pakutud võimalustest ning on EL tuleviku suhtes positiivsemalt meelestatud. Rohehäkaton on suurepärane võimalus JA liikmete koostööks, kes on moodustanud meeskondasid eesmärgiga parandada meie kõigi tulevikku."

EL Rohenädal on Euroopa suurim iga-aastane keskkonnateemaline konverents, kus osalevad nii valitsuste liikmed, tööstuse esindajad, mittetulundusühingud, kõrgkoolid ning ajakirjanikud, et vahetada oma ideid ning parimaid praktikaid. Gen-E rohehäkatoni korraldab JA Europe ning JA Leedu. EL Rohenädala raames anti õpilastele ülesandeks välja mõelda innovatiivseid ideid, millega ennetada reostust ning hoida Euroopa jõgede, järvede ja merede tasakaalu. Rohehäkaton kestab kuni Gen-E ettevõtlusfestivali alguseni, mis toimub sel suvel. 

Mis on Gen-E?

Gen-E on suurim ettevõtlusfestival Euroopas, mis ühendab kahte iga-aastast Euroopa ettevõtlusalast võistlust – võistlust “Euroopa parim õpilasfirma” (CoYC) ja võistlust “Euroopa Ettevõtete Väljakutse” (EEC). Gen-E festivalil tähistatakse Euroopa õpilaste ettevõtlusalaseid saavutusi. Parimaid õpilasfirmasid üle kogu Euroopa tunnustatakse mitmete auhindade ja eripreemiatega. Tänavu toimuvat 2021 Gen-E ettevõtlusfestivali korraldab Junior Achievement Leedu 29. juunist 15. juulini.

JA Europe 

JA Europe on suurim ettevõtlusõpet edendav organisatsioon Euroopas. Ühtlasi on JA Europe osa ülemaailmsest JA Worldwide® võrgustikust, mis on pakkunud üle 100 aasta noortele praktilist ettevõtlusharidust, suurepärast ettevalmistust noorele tööellu siirdumiseks ning laiapõhjalisi teadmisi finantskirjaoskusest. JA valmistab noori ette töötamiseks, õpetab neile ise töökohti looma ning olema rahaasjades edukas. Möödunud õppeaastal jõudsid JA ettevõtlusõppe programmid ligi 4 miljoni nooreni rohkem kui 40 erinevas riigis ning mida toetasid 100 000 vabatahtlikku ja üle 140 000 õpetaja-juhendaja.

Meie veebileht kasutab küpsiseid parema kogemuse tagamiseks. Loe lähemalt.

-