Ajalugu

Junior Achievement Eesti ajalugu algab aastast 1991. Sellel aastal toimus Alma-Atas arvutifirma IBM ja endise NSVL Haridusministeeriumi ühisprojekte tutvustav konverents. Muu hulgas oli juttu ka Junior Achievementi liikumisest. Sama aasta detsembris toimus Moskva Kongresside Palees endise Nõukogude Liidu haridusjuhtidele mõeldud Junior Achievementi programmide tutvustus.

26. jaanuarist kuni 1. veebruarini 1992. aastal osalesid Mari Suurväli ja Ida Tšekulajeva Troitskis korraldatud kursustel, omandades esimestena Eestis Junior Achievementi õpetaja tunnistuse. Kohe alustati tööd kahe pilootklassiga (Tallinna Väike-Õismäe Keskkoolis ja Tallinna 40. Keskkoolis).

1992. aasta augustis korraldas Avatud Eesti Fond koostöös Junior Achievement International spetsialistidega keskkooli õpilastele mõeldud programmi “Majandusõpe” tutvustamise Eesti, Läti, Leedu ja Ukraina majandusõpetajatele. See sündmus pani tegeliku aluse Junior Achievementi programmide õpetamisele Eestis.

1994. aasta 20. aprillil registreeriti Junior Achievementi Arengufond iseseisva organisatsioonina ja tema esimeseks direktoriks sai Mari Suurväli, kes juhtis Junior Achievementi Arengufondi kuni 2002. aasta juulikuuni. Kohe võeti suund lääne poole ning seati eesmärgiks liitumine Young Enterprise Europe-iga.

1996. aastal ühines JAAF Euroopa õpilasfirmade liikumist koordineeriva organisatsiooniga Young Enterprise Europe ja sellest ajast alates on aktiivselt osaletud Euroopa õpilasfirmade laatadel ja võistlustel.

2002. liitusid Young Enterprise Europe ja Junior Achievement Central and Eastern Europe ning moodustasid Junior Achievement-Young Enterprise Europe'i (JA-YEE). JA Eesti on üks selle asutajaliikmetest.

2002. aastast alates kuni 2017. aasta veebruarini oli JA Eesti direktor Epp Vodja.

2003. aastal sai Eesti õpilasfirma esimest korda Euroopa võistlustel esikolmikusse - 3. koha vääriliseks tunnistati ÕF Staff Paide Ühisgümnaasiumist, kes tootsid ökotooteid.

2009. aastal kuulutati esimest korda Eesti õpilasfirma Euroopa parimaks - ÕF Roheline Jälg Tallinna 21. Koolist võitis Hollandis Euroopa õpilasfirmade võistluse oma CO2 jalajälje neutraliseerimise teenusega. 

Tähelepanuväärsed õpilasfirmad on olnud Karoli Hindriksi juhitud ÕF Smilex, mis mõtles välja ning patenteeris pehmed helkurid, mis tänagi poodides müügil on. Samuti Sten Saare ÕF 4Poega, kes tõid turule valemivihikud, mida tänasel päeval müüb Steni OÜ Realister nii Eestis kui ka piiritaga.

2013. aastal võitis Eestist pärit õpilasfirma teist korda Euroopa parima õpilasfirma tiitli - ÕF Kolm Põrsakest pakkus lasteüritustele teadusteatrit ning selle teenuse hindas žürii esikohavääriliseks.

Tänaseks päevaks on JA Eesti tegutsenud üle 25 aasta ning töötajaid on kokku 8. 2012-2013 aastal registreeriti kokku 227 õpilasfirmat, millel oli kokku umbes 1000 liiget. Ka 2013-2014 aastal oli õpilasfirmasid üle 200.

2014.aasta juulis võõrustas JA Eesti Euroopa noori ettevõtjaid ja ettevõtlusõppe edendajaid 36 Euroopa riigist, korraldades oma senise ajaloo suurima sündmuse - 25. Euroopa õpilasfirmade võistluse Tallinnas. Juubelivõistlus korraldati kõrgel tasemel ning hinnati üheks parimaks Euroopa võistluseks läbi aegade.

2014, 2016 - 2020. aastatel pälvis JA Eesti JA Europe Model Organisationi tiitli, mis on kinnituseks, et JA Eesti organisatsioon on tugev ning tulemused nii programmide taseme kui ka leviku vallas suurepärased.

2017. aastal tunnistati kolmandat korda Eesti õpilasfirma Euroopa parimaks kui võidu tõi koju õpilasfirma Festera, kes toodab biokaste, et muuta prügisorteerimine keskkonnasõbralikumaks. Kokku on Eesti õpilasfirmad Euroopa võistlusel poodiumikoha vääriliseks tunnistatud 7 korral.

2018. aasta 1.veebruaril vahetus JA Eesti tegevjuht. Epp Vodja töötas organisatsioonijuhina alates 2002.aastast. Alates 2018. aastast veebruarikuust on JA Eesti tegevjuhiks meie pikaajaline kolleeg ja juhatuse liige Kersti Loor. Epp Vodja jätkab töötamist JA Eestis arendusjuhina.

2018. aastal pälvis JA Eesti BATA auhinna. 

Meie veebileht kasutab küpsiseid parema kogemuse tagamiseks. Loe lähemalt.

-