Uudised

Eesti suurim viktoriin: korraga pani end proovile 2500 koolinoort 

10 October 2019

Käimasoleva ettevõtlusnädala raames peeti eile maha Eesti suurim e-viktoriin, millest võttis korraga osa ligi 2500 koolinoort kokku 113st koolist üle Eesti. Lahendada tuli majandus- ja ettevõtlusteemalisi ülesandeid, milles osad panevad kukalt kratsima ka nii mõnegi täiskasvanu.

Eile algas JA Eesti ja EBS Gümnaasiumi korraldusel Eesti üks suurimaid võistlusi - Creatlon ehk üle-eestiline ettevõtlusteemaline meeskonnamäng, mis kestab oktoobrist märtsini ning mille jooksul tuleb 7.-9. klassi noortel näidata nii oma loovust, ettevõtlusteadmisi kui ka meeskonnas mängimise võimeid. Võistluse esimeseks etapis oli eile toimunud e-viktoriin.  

"Möödunud aastal oli e-viktoriini osalejaid veel 1650 ja nüüd juba tervelt 2500. Meil on väga hea meel, et ettevõtluse teemad nii paljusid noori innustavad," lausus JA Eesti direktor Kersti Loor. "Viktoriini eesmärk on küsimustega näidata, et majandus ja ettevõtlus ei ole mingi kuiv ja igav asi, vaid see ümbritseb ja mõjutab meid pidevalt. Näiteks uurisime, kas noored teadsid Thomas Cook’i pankroti kohta või oskasid nimetada Eesti iduettevõtteid."

Loor lisas, et seekord maksimumtulemust ei saadud ning parima tulemuse saavutas Kohila gümnaasiumi 9. klassi noormees 27,5 punktiga 30st. Kolmekümne parima hulgas oli õpilasi 18 koolist üle Eesti.

Viktoriin uuriti näiteks, mis on kahe-eurose laulupeomündi teisel küljel, mis aastal asutati Microsoft, kellele kuulub tsitaat „Selles maailmas ei ole midagi kindlat, väljaarvatud surm ja maksud“ jne. Lisaks olid viktoriinis ka mõned ülesanded, kus tuli leida õige vastus maksude teemalistele küsimustele. Need osutusid ka keerukaimateks. 

„Tulumaksu arvutamine ja prognoosimine aasta lõikes on ka paljudele tööinimestele peavalu, seda enam noortele. Tegelikult oleks ka igal täiskasvanul kasulik katsetada, mitmele küsimusele nemad vastust teaksid,“ märkis Loor.

Creatloni võistlus koosneb kokku kolmest etapist: individuaalsest netiviktoriinist, kuu aja jooksul lahendatavast neljast komplekssest ülesandest, mis tuleb lahendada meeskondadena ning loovuse ülesandest, mille täpne sisu avaldatakse alles jaanuaris.

Loor selgitas, et võistluse jooksul saavad õpilased mänguliste ülesannete kaudu muuhulgas esmase ülevaate näiteks eelarve koostamisest, reklaamindusest ja väikeettevõtja igapäevastest otsustest. Lisaks õpivad osalejad mängu jooksul palju oma kodukoha ettevõtlusest ning peavad end loovalt proovile panema. Ülesanded on seotud ka teiste koolis õpetatavate ainetega, nagu emakeel (intervjuu tegemine, uudise kirjutamine jms) ja matemaatika (uuringumeetodid). 

Kolmele parimale meeskonnale on EBS-i gümnaasiumilt auhinnaks lennureis ja ärimehele vääriline päev ühel Eesti saarel. 

KUTSUME KÕIKI 7.-9. KLASSIDE ÕPILASI OSALEMA CREATLONI II ETAPIL!

 

Kas Sina oskaks vastata nendele küsimustele? (õiged vastused lõpus)

1. See „särtsukas“ on äge elektritranspordi edulugu, millele panid Eestis 2014. aastal alguse kolm ratta-, moto- ja automaailmaga hästi kursis olevat meest. Esimene mudel kandis nime Ööbik. Tänaseks on neil tehas Arukülas, kontorid Tallinnas ja Berliinis. Üle ilma sõidab ringi enam kui 3 500 nende sõiduvahendit.  

Kas selle Eestis loodud keskkonnasõbraliku liiklusvahendi nimi on:

A. Hermes;
B. Nobe;
C. Liberator;
D. Ampler.

Õpilastest teadis õiget vastust 37%.

2. 2018. aastal käis siis veel 10. klassis õppiv Taavi vahetevahel õhtuti tööl kohaliku kultuurimaja garderoobis ja teenis sealt brutopalgana kokku 2800 eurot, ettevõtlusõppe raames tegi ta kaaslastega õpilasfirmat ja sai 52 eurot kasumit. Samal suvel töötas ta kaks kuud ja sai brutotöötasu kokku 2500 eurot.  Kui palju pidi ta 2018. aasta kohta maksma tulumaksu kui maksumäär on 20% ja tulumaksuvaba miinimum 500 €/kuus?

A. 1070 €
B. 870 €
C. 770 €
D. 0€

Õpilastest teadis õiget vastust 9,5%.

3. Millist riiki külastasid 2019. aastal turistid maailmas kõige rohkem?

A. Prantsusmaa
B. USA
C. Hiina
D. Jaapan

Õpilastest teadis õiget vastust 52,8%.

4. Millist sündmust peab investeerimisfirma Convoy Investments maailma ajaloo suurimaks finantsmulliks?   

A. Ülemaailmse majanduskriisi, mille põhjustas aastatel 1923-1932 USA börsi aktsiate kiire tõus ja sellele järgnenud järsk langus. 
B. Bitcoin'i hinna mitmekordset tõusu ja langust 2014-2019.
C. Tulbimaaniat, Hollandi tulbisibulate hinna kiiret tõusu ja langust aastatel 1634-1637.
D. Kinnisvaramulli ja finantskriisi  aastatel 2006-2009.

Õpilastest teadis õiget vastust 52,8%.

5.  Bilanss on üks tähtsamaid raamatupidamise dokumente, mis peegeldab ettevõtte majandusseisu. 

Kui bilanss ei ole tasakaalus, siis _____.

A. on kulud suuremad kui tulud ja ettevõtet ähvardab pankrotioht
B. on tulud suuremad kui kulud ja ettevõtja võib olla õnnelik
C. ettevõttel on raha vähem kui laene 
D. raamatupidaja on teinud vea 

Õpilastest teadis õiget vastust 23,3%

6.  Väide: „Selles maailmas ei ole midagi kindlat, välja arvatud surm ja maksud” kuulub:

A. Benjamin Franklinile;
B. John Maynard Keynesile;
C. Franklin Rooseveltile;
D. Adam Smithile.

Õpilastest teadis õiget vastust 77%.

Meie veebileht kasutab küpsiseid parema kogemuse tagamiseks. Loe lähemalt.

-